Úspěch videčských dětí v literární soutěži „O poklad strýca Juráša“

Literární soutěž O poklad strýca Juráša má stálé místo programech  knihoven. Letošní ročník je celorepublikový a vítězné práce postupují do okresního, krajského nebo celostátního kola. Rožnovského oblastního kola se zúčastnilo 169 žáků ze sedmi základních škol. Vítězové byli oceněni v pondělí 29. ledna v podkroví Městské knihovny Rožnov pod Radhoštěm.

Malí spisovatelé zpracovávali trošku tajemně znějící téma „Já jsem tvůj člověk“. Zamýšleli se nad svým vztahem k příslušníkům živočišné říše, sepisovali své zážitky se zvířátky nebo vymýšleli pohádky. Mohli si vybrat, jestli napíšou text, báseň nebo nakreslí komiks. Děti nejčastěji volily tradiční prózu, v nejstarší kategorii (8. – 9. třída) jsme zaznamenali zvýšený zájem o poezii. Tříčlenná porota ve složení Lukáš Perutka (spisovatel, novinář a vysokoškolský pedagog), Jitka Slezáková (knihovnice a kulturní lingvistka) a Ilona Kroupová (knihovnice) neměla jednoduchou úlohu. Musela přečíst 169 prací a vybrat ty nejlepší, ke kterým napsala slovní hodnocení. V nejpočetněji zastoupené kategorii III (6. – 7. třída) srovnávala 61 prací. Podobně jako v loňském ročníku, i letos se zapojily školy z okolních obcí – Vidče, Prostřední Bečva nebo Vigantice.

Slavnostní vyhlášení za přítomnosti místostarostky města Kristýny Kosové a ředitele knihovny Pavla Zajíce proběhlo v pondělí 29. ledna v 15.00. Děti složily slib Rytíře krásného slova: „Slibuji, že budu chránit čistotu jazyka českého a že mé slovo v sobě ponese dobro, pravdu a úctu k druhým,“ který je právě v dnešní době více než aktuální. Práce, které se umístily na 1. – 3. místě v každé kategorii (dle věku a formy), postupují do okresního kola, které bude vyhlášeno v rožnovské knihovně ve středu 21. března. Věříme, že příspěvky rožnovských dětí postoupí i do celostátního kola soutěže „Kde končí svět“.

Přehled oceněných:

I (1. – 3.  třída)

Próza
1. Jan Ondrušek (ZŠ 5. května)
2. Jonáš Šťastný (ZŠ Vigantice)
3. Anna Bathke (ZŠ Záhumení)

Poezie
1. Helena Hlavoňová (ZŠ 5. května)
2. Klára Pešková (ZŠ 5. května)

Komiks
1. Šimon Hurta (ZŠ Prostřední Bečva)
2. Ema Hurtová (ZŠ Prostřední Bečva)