Zprávy

Červen ve videčské knihovně, Pasování prvňáčků

Středa, 13.června 2018, se určitě zapsala do mysli prvňáčků červeným písmem. Byl to totiž den, kdy se z obyčejných žáčků stali rytíři. A to ne ledasjací rytíři, ale přímo Rytíři krásného slova řádu čtenářského. Stalo se tak při slavnostním pasování za přítomnosti pana starosty a dalších hostů při návštěvě místní knihovny.

                                                                             

Letošní pasování na Rytíře čtenáře proběhlo v duchu Čapkovy pohádky „Jak pejsek s kočičkou pekli dort“, kterou pro děti zdramatizovaly a zahrály knihovnice z Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm. Na pohádce děti viděly, že upéct dort, aby nás z něj nebolelo břicho, není jenom tak. „Paní  Čapková“  všem vysvětlila, že bez pořádného návodu se nikdo, ani  pejsek s kočičkou, neobejde, že takový návod si každý může najít  a přečíst v Kuchařské knížce.  A právě ve  čtení  receptu na tvarohový dort děti předvedly, co se za rok ve škole naučily, a jak jsou na tom právě se čtením. Někomu to šlo lépe, někomu pomaleji, ale nakonec všichni v této malé zkoušce obstáli a zasloužili si pochvalu.                                                                 Konečně nastala pro prvňáčky ta slavnostní chvíle  – samotné  Pasování. Nejdříve však musel ale každý z nich složit Rytířský slib.  Děti slíbily, že ve jménu pohádek, příběhů a literárních hrdinů budou knihy číst, milovat a chránit. Potom každý z nich poklekl a pejsek s kočičkou je pasovali na Rytíře nebo Rytířku krásného slova řádu čtenářského. Předali jim nejen rytířský řád a Pamětní list, ale také čtenářský průkaz do místní knihovny a zbrusu novou knihu Evelíny Koubové „Bráchova bota“, která byla speciálně napsána a vytvořena pro projekt „ Knížka pro prvňáčka“.

Pasování skončilo a děti, které si hned mohly i vyzkoušet fungování nového čtenářského průkazu zapůjčením další knížky na prázdniny, se vrátily do školy.Věřím, že pro prvňáčky bylo dopoledne v knihovně s pejskem a kočičkou příjemným zážitkem, a že zažijí další pěkné chvíle u knížky nebo při návštěvě naší knihovny.

*************************************************************************************

Na závěr mám pro všechny čtenáře a příznivce jedno upozornění.Máme měsíc červen, blíží se prázdniny a knihovna bude mít prázdninovou otevírací dobu.

 Po dobu trvání letních prázdnin bude knihovna otevřena jen ve středu od 10:00  do 17:00 hodin!!

 Božena   Zajícová

 Videčský zpravodaj č.6


PASOVÁNÍ PRVŇÁČKŮ – červen 2018


Zaujal vás článek, sdílejte dál: